تهران، خیابان شهید بهشتی مابین مفتح و میرعماد پلاک 12
88758157-60 (021)
8873348 (021)

ویژگی‌های نسل جدید آسانسور

در حال حاضر سریع‌ترین آسانسور جهان در مرکز جهانی مالی شانگ‌های وجود دارد که سرعت آن 3600 پا در دقیقه است.

خلق و اختراع آسانسور‌ یکی از علل پیشرفت و توسعه‌ی شهرسازی در سده‌ی اخیر بوده است. ساخت و نهایتاً استفاده‌ی آسان از آسمان‌خراش‌ها و ساختمان‌های مسکونی و اداری بلندمرتبه، همه مدیون توسعه و پیشرفت این اختراع مهم بوده‌اند. دنیایی را تصور کنید که در آن برج‌های بلندی ساخته شده‌اند اما هیچ وسیله‌ای برای حمل و نقل به طبقات بالای این برج‌ها وجود ندارد. نتیجه آن می‌شود که طبقات بالا تنها میزبان گرد و خاک خواهند بود و هیچ انسانی در آن‌ها پای نمی‌گذارد چرا که رفت و آمد به آن‌ها سخت است. امروزه آسانسور جزوی لاینفک از ساختمان‌ها می‌باشند و نبود آن می‌تواند علاوه بر کاهش ارزش ملک به آسیب‌های جبران‌ناپذیر به سلامت انسان منتهی شود. الزام وجود این پدیده در ساختمان‌ها نیز موجب شکل‌گیری شرکت‌های بزرگی شده است که حوزه‌ی کاری آن‌ها ساخت آسانسور، قطعات آسانسور و تعمیرات آسانسور می‌باشد. این شرکت‌ها همواره در تلاشند تا تولیدات خود را بهبود بخشند و با نوآوری‌های جدید و مدرن خود دست معماران را برای طراحی‌های بهینه‌تر و نوین‌تر ساختمان‌ها باز بگذارند. در این مقاله در صدد هستیم تا بخشی از نوآوری‌ها و ویژگی‌های نسل جدید این ابزار حمل و نقل مهم را ارائه دهیم که بلاشک اثری شگرف در معماری شهری و شیوه زندگی کنونی ما  و همچنین مصرف انرژی و بهینه‌سازی آن خواهند داشت.

 

بهره‌وری انرژی

نسل جدید آسانسور که برای ساختمان‌های بلندمرتبه مورد استفاده قرار می‌گیرد از سامانه‌های کنترلی، سخت‌افزارها و دیگر سامانه‌هایی استفاده می‌کنند که نه تنها موجبات کاهش استفاده از انرژی را فراهم می‌سازند بلکه فضای کمتری را اشغال می‌کنند و همچنین سامانه‌هایی در آن‌ها تعبیه شده که به تولید برق از حرکت آسانسور می‌پردازد. در این نسل، از کنترل‌هایی به شکل ریزپردازنده و بر پایه‌ی نرم‌افزار بهره‌گیری شده است و سنسورهایی نیز وجود دارد که در صورت عدم استفاده از آسانسور آن را به حالت استندبای فرو برده تا از مصرف بی‌رویه‌ی برق جلوگیری نماید. همچنین درایوهایی در این نسل قرار داده شده که از اتلاف انرژی به شکل گرما جلوگیری می‌نماید و به تولید برق کمک می‌کند به این شکل که هنگامی که کابین به سمت پایین می‌رود، موتور به شکل یک ژنراتور عمل کرده و نیروی مکانیکی را تبدیل به نیروی الکتریسیته می‌کند که این نیرو یا در باتری ذخیره شده و یا در جای دیگر در مدار برق ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

آسانسورها سریع‌تر می‌شوند

در حال حاضر سریع‌ترین آسانسور جهان در مرکز جهانی مالی شانگ‌های وجود دارد که سرعت آن ۳۶۰۰ پا در دقیقه است. این سرعت حداکثر سرعتی است که انسان می‌تواند بدون احساس ناراحتی حاصل از کاهش فشار تحمل نماید. با این حال در آینده شاهد کابین‌های ایزوله‌ای خواهیم بود که فشار در آن کنترل شده و این اجازه را می‌تواند به شرکت‌ها و ساختمان‌ها بدهد تا سرعت را تا هر چقدر که می‌خواهند افزایش دهند، چرا که دیگر مسئله‌ی کاهش فشار و سردردهای حاصل از آن رفع شده است. با این حال پایین آمدن مسئله‌ی دیگری است. کابین‌ها نمی‌توانند با سرعتی بیش از ۲۰۰۰ پا در دقیقه به پایین بیایند چراکه سرعت بیش از این موجب گوش‌ درد مسافران می‌شود.

 

دیگر در آسانسور نیازی به کابل نخواهد بود

در حال حاضر آسانسورها به طور عمده یا از سامانه‌های هیدرولیکی استفاده می‌کنند و یا از سامانه‌های کششی که در آن از کابل‌های فولادی استفاده شده است. این کابل‌ها به شدت سنگین هستند. وزن این کابل‌ها به وزن کابین اضافه شده و باعث می‌شود تا از موتورهای قوی‌تر استفاده شده و به مصرف بیش از حد انرژی منتهی می‌شود. خبر خوش آنجاست که در آینده نیازی به حضور و استفاده از کابل نیست. در آینده از سامانه‌های حرکتی مغناطیسی استفاده خواهد شد که نیاز به کابل و موتورهای حجیم را از میان برده و بدون اصطکاک به نرمی و آسانی افراد را میان طبقات جابه‌جا می‌نماید. استفاده از این سامانه‌های همچنین موجب آزاد شدن فضای ساختمان خواهد شد و این خود به نفع سازندگان و معماران خواهد بود.

 

آسانسورها به هر طرف حرکت خواهند کرد

تا پیش از این آسانسور تنها در یک جهت معین یعنی بالا و پایین حرکت می‌کرد. این بدان معنا بود که در یک شَفت تنها یک آسانسور قادر به ارائه‌ی خدمات بود. با استفاده از سامانه‌ی مغناطیسی و شَفت‌های به هم متصل دیگر هر شَفت به یک کابین محدود نخواهد بود. در سامانه‌های جدید کابین‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که علاوه بر بالا و پایین رفتن، توانایی حرکت به طرفین را نیز دارند. این سامانه باعث می‌شود تا حرکت کابین‌ها تا حدودی مانند خودروها در خیابان شود. بعنوان مثال اگر کابینی در یک مسیر ایستاده تا مسافران خود را سوار یا پیاده کند، کابین زیرین می‌تواند با تغییر مسیر از اتلاف وقت مسافران جلوگیری نماید.

 

کابین‌ها به یکدیگر متصل خواهند شد

در سامانه‌های قدیمی، در صورت خرابی شما مجبور بودید تا سر رسیدن تعمیرکار یا در مواقع حادتر، تا رسیدن آتش‌نشانی، چند ساعتی در کابین محبوس بمانید. به لطف سامانه‌ی مغناطیسی جدید این امکان وجود دارد تا در صورتی که خرابی به وقوع پیوسته باشد، یکی از کابین‌های دیگر به کابین حادثه دیده متصل شود و آن را به سمت نزدیک‌ترین خروجی حرکت دهد. نتیجه آن خواهد بود که میزان اتفاقات ناگوار و سوانح به طرز چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد.

 

جمع‌بندی:

در این مقاله تلاش داشتیم که تصویری از نسل جدید و قابلیت‌های آن را معرفی نماییم. بی‌شک با پیدایش نسل جدید، نیاز به تحول در خدمات از جمله تولید قطعات آسانسور و تعمیرات آسانسور الزامی است. بشر همواره به سوی ناشناخته‌ها در حال حرکت است و خود موظف است مسیر دستیابی به مقصود خود را شکل دهد. این مسیر تنها با پیشرفت در زمینه‌های علمی و فنی شکل خواهد گرفت و هیچ چیز از این فرایند مستثنی نخواهد بود، خواه شیوه زندگی روزمره باشد، خواه ماشین‌آلات و خودروها و خواه آسانسور.

 

 

 

منبع:

https://www.fastcodesign.com

https://www.asme.org

2

نوشته های مرتبط

ارسال یک دیدگاه