تهران، خیابان شهید بهشتی مابین مفتح و میرعماد پلاک 12
88758157-60 (021)
8873348 (021)

در صورت توقف و خرابی آسانسور چه کنیم؟

اولین و مهم‌ترین اقدام به هنگام توقف ناگهانی و خرابی آسانسور حفظ خونسردی است.

 

یک چهارشنبه‌ی کاری پر مشغله را پشت سر گذاشته بودم. از ابتدای هفته منتظر همین دقایق بودم تا بتوانم آخر هفته را به همراه خانواده به مسافرت بروم. ساعت ۶:۴۵ دقیقه‌ی عصر را نشان می‌داد و من پس از تماس با خانواده و هماهنگی با آن‌ها در مورد ساعت حرکت، شرکت را به قصد منزل ترک نمودم. دکمه‌ی آسانسور را با خوشحالی فشار دادم. درب کابین باز شد و من به تنهایی وارد آن شدم. شرکت در طبقه‌ی هفتم یک ساختمان ده طبقه واقع در خیابان قائم مقام فراهانی در تهران واقع شده بود. من تقریباً آخرین نفری بودم که از شرکت و ساختمان اداری خارج می‌شد. ناگهان هنگام پایین رفتن، صداهای غیرطبیعی بار دیگر از کابین به گوشم رسید و ناگهان کابین میان مسیر متوقف شد. از چند روز پیش در آسانسور صداهای غیرطبیعی هنگام بالا و پایین رفتن شنیده می‌شد. پیش از این موضوع را به مدیریت ساختمان در مورد تعمیر آسانسور و خرابی احتمالی آن گوشزد کرده بودیم. با این حال حتی خود من که از مشکل آن آگاه بودم، احتمال خرابی آسانسور آن هم به این سرعت را نمی‌دادم. ساختمان چند ماه پیش نیز با چنین مشکلی مواجه شده بود و مدیریت ساختمان نسبت به تعویض قطعات آسانسور اقدام نموده بود. با این حال بدلیل کاهش هزینه‌های مدیریت، گزینه‌ی خرید قطعات آسانسور ارزان قیمت را ترجیح داده بود و به گفته‌های فردی که به فروش قطعات آسانسور ارزان می‌پرداخت، اعتماد کرده بود. نتیجه‌ی تصمیم آن روز مدیریت این شد که من در روز آغاز سفرم در کابین گیر افتادم. در ابتدا اندکی ترس وجودم را فرا گرفت چرا که این اولین‌بار بود که در محیطی بسته و کوچک میان آسمان و زمین محبوس شده بودم. با این حال خونسردی خود را حفظ کردم و با درایت با دفتر سرایدار تماس گرفتم. متأسفانه کسی پاسخگو نبود. این بار نیز خونسردی خود را حفظ کردم و مقاله‌ای را که پیش از این در اینترنت درباره‌ی توقف ناگهانی مطالعه کرده بودم را به یاد آوردم. “هنگام توقف آسانسور اولین اقدامی که باید انجام دهید حفظ خونسردی خود و دعوت دیگران به آرامش و سپس تماس با آتش‌نشانی یا مسئول ساختمان است”. خوشبختانه مطالب مقاله مثمر ثمر بود و من پس از دو ساعت از سلول زندان معلق خود رهایی یافتم اما نتوانستم برای سفر به موقع به منزل برسم. در اینجا سعی دارم تا مطالب مفیدی را که در آن مقاله مطالعه کردم با شما به اشتراک بگذارم:

اقدام اول در صورت توقف و خرابی آسانسور

همانطور که پیش از این نیز گفته شد، اولین و مهم‌ترین اقدام به هنگام توقف ناگهانی و خرابی آسانسور حفظ خونسردی است. برخی از ما ممکن است دچار حراس شویم و برخی نیز از قبل دارای ترس از محیط‌های بسته می‌باشیم. اما دانستن این امر مهم است که دستپاچه شدن و تسلیم ترس شدن به هیچ وجه به ما کمک نمی‌کند. ترس پدیده‌ای مسری است و در صورتی که در کابین با یک یا چند نفر دیگر گیر افتاده‌اید، وحشت یک نفر می‌تواند به حراسی دسته جمعی تبدیل شود. این حراس می‌تواند موجب حرکت‌های زیاد و شدید توسط افراد حاضر در کابین شود که این تحرکات هیجانی به خودی خود می‌تواند به تکان خوردن بیش از حد کابین و بغرنج‌تر شدن شرایط منتهی شود. پس اولین اقدام پس از توقف و خرابی آسانسور ، کشیدن نفسی عمیق و حفظ خونسردی است. شاید دانستن این امر باعث دلگرمی شما شود که آسانسورهای مدرن دارای سامانه‌های ایمنی هستند که احتمال سقوط را تقریباً به صفر می‌رسانند. پس خیالتان نیز راحت باشد چون قرار نیست به همین سادگی دار فانی را وداع گویید. در واقع تعداد سوانح رخ داده در پله‌های برقی چند برابر سوانح رخ داده در آسانسور می‌باشد.

 

اقدام دوم

شاید کمی مسخره به نظر برسد اما در برخی موارد به اشتباه احساس می‌شود کابین به طور ناگهانی متوقف شده و علت آن باز نشدن درب به طور اتوماتیک است. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که در مواقعی که احساس کردید کابین به طور ناگهانی متوقف شده، دکمه‌ی باز شدن درب را امتحان کنید!

 

اقدام سوم

در صورتی که آسانسور توقف کرد و منبع نور آن نیز خاموش شد، با حفظ خونسردی به فکر منبع نوری ثانویه باشید. برخی از کابین‌ها به ابزار ایمنی از پیش تعیین شده مثل چراغ‌قوه مجهز هستند. در صورت نبود چنین ابزاری نگران نشوید. گوشی تلفن همراه شما می‌تواند بعنوان منبع نور و حتی چراغ قوه عمل کند.

اولین و مهم‌ترین اقدام به هنگام توقف ناگهانی و خرابی آسانسور حفظ خونسردی است.

اقدام چهارم

تقریباً در همه‌ی ساختمان‌های بزرگ‌تر کابین‌ها مجهز به تلفن‌هایی هستند که مستقیماً به دفتر تأسیسات ساختمان وصل شده‌اند. در ساختمان‌های کوچکتر نیز که دفتر تأسیسات ندارند، کابین‌ها زنگ‌های هشداری را درون خود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید دیگران را از محبوس شدن خود آگاه سازید. پس خجالت را کنار بگذارید و از تلفن و یا زنگ داخل کابین استفاده نمایید.

 

اقدام پنجم

صبور باشید؛ مطمئناً تا رسیدن مسئولین تأسیسات و یا نیروی آتش‌نشانی زمانی سپری خواهد شد. پس در طول این مدت جهت حفظ صبوری خود، یا با افراد دیگر داخل آسانسور خوش و بش کنید و یا اگر تنها هستید خوشحال باشید که زمانی را برای خودتان در اختیار دارید تا به تفکر درباره‌ی خود و آینده‌تان بپردازید. حتی می‌تواند برای سرگرمی از گوشی موبایلتان استفاده کنید هرچند در صورتی که برق قطع شده باشد، به باتری آن برای روشنایی کابین نیاز خواهید داشت.

 

اقدام ششم

اگر کلیدها نیز کار نمی‌کنند فریاد بکشید تا بالاخره کسی متوجه حضور شما در کابین بشود. در این موقع حتی می‌توانید با آتش‌نشانی تماس بگیرید تا شما را نجات دهد.

 

اقدام هفتم پس از رهایی

پس از رهایی حتماً مدیریت و یا مسئول تأسیسات را خبر کنید تا دسترسی به آسانسور را محدود سازند. در اسرع وقت به تعمیر آسانسور و تعویض قطعات آسانسور که مشکل داشتند، بپردازید تا فرد دیگری به حادثه‌ای که شما دچار آن شدید، دچار نشود. به یاد داشته باشید قطعات آسانسور حتماً از شرکتی معتبر تهیه شود و استاندارد باشد.

 

جمع‌بندی:

همیشه به خاطر داشته باشید که کلیدی‌ترین اقدام هنگام توقف ناگهانی کابین و خرابی آسانسور ، حفظ خونسردی و آرامش است. ترس و اقدامات ناشی از آن می‌تواند به اتفاقات به مراتب بدتری منتهی شود. آسانسور را همیشه سرویس نمایید و ترجیحاً این کار را به شرکت‌های خبره بسپارید. از خرید قطعات آسانسور ارزان قیمت بر حذر باشید و صرفاً به حرف افرادی که به فروش قطعات آسانسور ارزان می‌پردازند اکتفا و اعتماد نکنید. اگر اقدامات فوق را بخواهیم در سه مرحله خلاصه کنیم، اینگونه خواهد بود: ۱)حفظ خونسردی

۲)با خبر ساختن مسئولین، افراد دیگر و یا نهایتاً آتش نشانی

۳)صبر

 

امیدوار هستم که هیچ وقت در کابین محبوس نشوید اما اگر شدید شما هم مثل من این اقدامات را به خاطر آورید و مطابق آن عمل کنید.

 

 

منابع:

https://www.ballisticmag.com/

https://www.libertyelevator.com/

1

ارسال یک دیدگاه